Канцелярія президента Польщі доводила свою повагу до української мови

Канцелярія президента Польщі у вівторок змушена була спростовувати публікацію відомого польського експерта, професора Ядвіги Станішкіс про те, що під час візиту до Польщі Президента України Віктора Януковича 3-4 лютого цього року для української сторони готувалися документи російською мовою.

У своїй статті на популярному польському інтернет-порталі Wirtualna Polska Я.Станішкіс назвала підготовку документів для української делегації російською мовою «неповагою до незалежності України» і «знаком зневаги до візиту В.Януковича».

«Чи це свідчить про відсутність перекладачів, чи якийсь задум президентських радників, чи самого президента?», — запитувала у статті Я.Станішкіс. Вона наголосила: як у Польщі оцінили б факт, якби канцелярія канцлера Німеччини Ангели Меркель підготувала Броніславу Коморовському документи німецькою мовою. «Важко сказати, чи це відсутність компетентності і безлад, чи хворий сигнал у бік Росії», — наголосила Я.Станішкіс.

Натомість канцелярія Президента Польщі негайно спростувала цей випад проти себе. «Дорожня карта польсько-української співпраці на 2011-2012 роки підготована польською і українською мовами. Меморандум про співпрацю між Польським агентством інформації й іноземних інвестицій, Польсько-українською господарчою палатою і Державним агентством з інвестицій і розвитку національних проектів України також підготовано польською й українською мовами. Крім того, ми передали українській стороні наші сигнали щодо проблем польських фірм в Україні польською та українською мовами», — йдеться у повідомленні канцелярії президента РП. Водночас наголошується, що у зв’язку з візитом до Польщі В.Януковича канцелярія президента РП не готувала і не передавала українській стороні жодних інших документів.

Юрій Банахевич, ВАРШАВА. 22 лютого 2011 року.
http://www.ukrinform.ua/ukr/order/?id=990640

Рідна мова сприяє повноцінному розвиткові особистості — експерти

У світі на сьогодні налічується майже 3 тисячі мов — від мільярдних армій тих, хто говорить китайською та хінді, до нечисленних кількох носіїв алеутської, як це спостерігається на Алеутських островах у Тихому океані. Українська мова за чисельністю постійних мовців, яких налічується 45 мільйонів, входить до перших трьох десятків. Про це йшлося на прес-конференції «Рідні мови в школах України: проблема справжня чи надумана», що відбулася в УКРІНФОРМі. Захід був присвячений Міжнародному дню рідної мови, який відзначається 21 лютого.

Як зазначила головна редакторка газети «Українська мова та література» Наталя Коржова, українська мова належить і до найспівучіших. У Всесвітньому конкурсі краси мов, який проходив у Парижі далекого 1934 року, вона посіла третє місце, поступившись лише фарсі та французькій.

За словами редакторки, українська мова належить до найбільш поширених мов світу і водночас — до найбільш утискуваних. «Говорячи про проблеми рідних мов, чомусь мають на увазі мови національних меншин, що проживають в Україні, і насамперед російську, забуваючи про проблеми титульної мови», — зазначила вона. У нашій країні, підкреслила Н.Коржова, створено всі умови для збереження та розвитку мов нацменшин: функціонують школи, вищі навчальні заклади, видаються газети і журнали, працює телебачення тощо. «На сьогодні найбільшого захисту як з боку держави, так і її громадян потребує державна мова, оскільки, за переписом 2001 року, її як рідну мову визнали понад 72 відсотки населення України», — наголосила редакторка. Водночас, на її думку, «державна мова функціонує в Україні не в повному форматі».

Учителька української мови та літератури київської середньої школи N159 Наталя Корнієвська зазначила, що у цьому закладі навчаються діти багатьох національностей. Усі вони охоче навчаються українською мовою, водночас не забуваючи свою рідну, якою спілкуються в родині. «Величезною є роль учителя у пропаганді, збереженні й захисті української мови. Лише державною мовою можна виховати справжнього патріота», — підкреслила педагог-практик, додавши, що саме вчитель-україніст має бути своєрідним ідеологом нації.

Відмова спілкуватися материнською мовою часто-густо стає причиною загострення проблеми ідентичності в дитячому та юнацькому віці, спричиняє виникнення комплексу меншовартості та інших психосоматичних відхилень. На цьому аспекті виховання молодого покоління наголосила головний редактор газети «Психолог» Тетяна Шаповал. Тому, на її думку, активне спілкування мовою прабатьків сприятиме особистісному розвитку кожного індивідуума, його нормальному входженню в суспільне життя.

http://www.ukrinform.ua/ukr/order/?id=989351

Євген Гришковець залишає блогосферу

Письменник, актор і драматург Євген Гришковець закриває свій Живий журнал. Про це він розповів у пості журналу, який, за словами Гришковця, стане останнім.

«Це мій 528-й і останній запис у цьому просторі. Я залишаю ЖЖ назавжди. Закриваю цей блог і взагалі йду з блогосфери. Рішення це не миттєве, не емоційне, а прийнято і обдумано давненько. Обговорювати я цього не хотів би, а ось попрощатися хочу», — написав Гришковець.

У ЖЖ-юзера e-griskovets більше 44 тисяч друзів. У рейтингу популярності LiveJournal блог Гришковця посідає третє місце, поступаючись тільки Артемію tema Лебедєву і Рустему drugoi Адагамову, повідомляє УКРІНФОРМ із посиланням на Живий журнал Євгена Гришковця.

http://www.ukrinform.ua/ukr/order/?id=989390

США закликають визнати доступ до інтернету фундаментальною свободою людини

Доступ до глобальної мережі інтернет належить до таких фундаментальних цінностей як свобода висловлювань. Про це заявила Державний секретар США Гілларі Клінтон під час виступу в університеті Джорджа Вашингтона. Вона назвала кіберпростір основним публічним місцем ХХІ століття і закликала уряди всіх країн знайти можливість захистити універсальні принципи й права користувачів.

«Свобода висловлювань, зборів та об’єднань он-лайн становить те, що я називаю свободою спілкуватися», — підкреслила глава американського зовнішньополітичного відомства. «Сполучені Штати Америки підтримують цю свободу для людей усюди, і ми закликаємо інші країни робити те ж саме», — додала вона.

Гілларі Клінтон наголосила на необхідності збільшувати можливість доступу до глобальної мережі більшої кількості людей та засудила уряди тих держав, які «вибудовують перешкоди для інтернет-свободи». Серед таких країн вона назвала Кубу, В’єтнам, Китай, Сирію та Іран.

У відповідь на обмеження з боку деяких урядів Сполучені Штати Америки роздали понад 20 млн доларів у вигляді грантів для програмістів, технічних фахівців та активістів, які знаходять шляхи боротися проти «репресій в інтернеті». Гілларі Клінтон оголосила про намір Білого дому на 2011 рік збільшити цей фонд до 25 млн.

Зміцнення глобальної мережі та захист прав її користувачів у всьому світі Гілларі Клінтон назвала одним із пріоритетів зовнішньої політики США, важливість якого продовжуватиме зростати з роками. У цьому контексті вона оголосила про створення у своєму відомстві департаменту координації питань, пов’язаних із кіберпростором. Його очолить Крістофер Пейнтер, який свого часу входив до складу Ради національної безпеки і опікувався проблемами інтернет-комунікацій.

Глава американського зовнішньополітичного відомства повідомила про намір відкрити кілька нових аккаунтів на популярній платформі для обміну повідомленнями Twitter. Вони вестимуться китайською мовою, російською та хінді. Нещодавно запрацювали подібні ресурси арабською та форсі. «Це дасть нам можливість підтримувати двосторонній діалог у реальному часі з народами, використовуючи канали зв’язку, які не блокуються урядами», — пояснила Гілларі Клінтон.

http://www.ukrinform.ua/ukr/order/?id=988733

2010 року було убито 44 журналісти — ООН

2010 року було убито, щонайменше, 44 журналісти. Ще 145 представників ЗМІ було заарештовано. Про це йдеться в щорічній доповіді Комітету із захисту журналістів, представленому в штаб-квартирі ООН у Нью-Йорку.

Глава Комітету Джоел Саймон звернув увагу на численні напади на журналістів і їх переслідування у різних куточках світу. Він підкреслив, що в ході нещодавніх подій в Єгипті було розпочато справжнє полювання на представників ЗМІ. Джоел Саймон нагадав про вбивство єгипетського журналіста Ахмеда Мохаммеда Махмуда, який помер від ран 4 лютого. Він отримав поранення в голову, висвітлюючи одну з демонстрацій протесту в Каїрі, повідомляє УКРІНФОРМ з посиланням на Центр новин ООН.

Глава Комітету підкреслив, що журналістам мають бути забезпечені безпечні умови роботи для того, щоб вони мали можливість вільно і незалежно висвітлювати події, що відбуваються. Він відзначив, що напади на представників ЗМІ є нападом на усе людство, яке позбавляють права на отримання інформації.

http://www.ukrinform.ua/ukr/order/?id=988741

НАТО обіцяє залучити Україну до обговорення планів щодо розгортання ПРО в Європі

НАТО готова в майбутньому залучити Україну до обговорення питання розгортання ПРО в Європі.

Як повідомляє власний кореспондент УКРІНФОРМу в РФ, про це заступник помічника генсека НАТО з політичних питань і політики безпеки, спеціальний представник генсека НАТО по зв’язках з країнами Кавказу і Середньої Азії Джеймс Аппатурай сказав сьогодні на прес-конференції в Москві.

На даному етапі НАТО, за його словами, веде переговори з цього питання тільки з Росією, однак генсек альянсу дуже добре розуміє важливість скоординованої ПРО для майбутнього Європи. «Саме тому ми розраховуємо, що будемо продовжувати обговорення (питання ПРО) і почнемо співпрацю з іншими країнами. Так що всі європейські держави, в тому числі Україна, повинні бути упевнені, що всі ми не ставимо перед собою завдання провести якийсь вододіл в Європі. Мета полягає в тому, щоб забезпечити спільний захист», — сказав Д.Аппатурай.

За його словами, системи ПРО Росії і НАТО повинні бути повністю незалежними одна від одної, але при цьому працювати скоординовано. «Мова йде про можливості будівництва повністю незалежних одна від одної, але працюючих скоординованно систем ПРО», — сказав представник НАТО.

При цьому намір співробітничати з Україною у НАТО не слабшав навіть незважаючи на позаблоковий статус нашої країни. «Ми поважаємо вибір українського уряду й українського народу в своєму розвитку — у позаблоковому статусі. Наш намір співробітничати з Україною відтоді не слабшав, і ми продовжуємо пам’ятати ті зобов’язання, які взяли на себе в Бухаресті», — сказав Д.Аппатурай.

За його словами, для альянсу є очевидним те, що український уряд має намір і далі розвивати свою співпрацю з НАТО в самих різних галузях. Він також нагадав, що Україна зараз активно продовжує брати участь у різних операціях НАТО.

Як повідомляв УКРІНФОРМ, на початку листопада 2010 р. генеральний секретар НАТО під час візиту в Москву заявив, що не виключає можливість включення українських систем попередження про ракетний напад (СПРН) у Севастополі і Мукачевому в систему європейської ПРО.

23 листопада у Варшаві секретар Ради національної безпеки та оборони України Раїса Богатирьова повідомила, що Україна готова взяти участь у створенні європейської системи протиракетної оборони, яку планують створити держави НАТО для захисту Європи і США.

15 грудня перший заступник секретаря Ради національної безпеки і оборони України Степан Гавриш заявив, що Україна може взяти участь у створенні НАТО системи протиракетної оборони тільки разом з Росією.

Ігор Соловей, МОСКВА. 14 лютого 2011 року.
http://www.ukrinform.ua/ukr/order/?id=988095

Сьогодні вранці на Сонці стався потужний спалах класу Х, а ввечері Землю накриє сонячна буря

Сьогодні вранці на Сонці стався потужний спалах класу Х, повідомляє УКРІНФОРМ з посиланням на міжнародний сонячний проект ТЕСІС.

Окрім того, сьогодні ввечері Землю накриє магнітна буря.

Як вже повідомлялося, минулої неділі на Сонці був зареєстрований потужний спалах рівня М6,6. За даними геофізиків, спалах супроводився викидом коронарної маси. «Ділянка, в якій стався спалах, під час події була розташована поблизу центральної сонячної довготи, тобто прямо навпроти Землі. Це положення, звідки вплив сонячних явищ на Землю є максимальним», — зазначають спеціалісти ТЕСІС.

В «обіймах» сонячної бурі Земля перебуватиме з вечора 15 лютого. Буря триватиме і 16 лютого, причому того дня прогнозується її максимум (з 17 до 20 години за київським часом). Вчені поки що не повідомляють про те, якою буде сила майбутніх геомагнітних збурень. Щодо сьогоднішнього спалаху, то прогнозу про її наслідки для Землі поки що немає.

Доречно буде сказати, що сильні магнітні бурі можуть викликати збої в роботі радіозв’язку, ліній електропередач. Їх повинні побоюватися й люди. Особливо це стосується тих, хто страждає від серцевосудинних захворювань і чутливий до стрибків артеріального тиску.

http://www.ukrinform.ua/ukr/order/?id=988123

Віряни східного обряду відзначають свято Стрітення

15 лютого православні та греко-католики відзначають одне з найбільших християнських свят — Стрітення Господа Нашого Ісуса Христа.

Згідно з Біблею, це свято відзначають на згадку про те, як на сороковий день від народження Спасителя Свята Діва Марія принесла Немовля Ісуса до Єрусалимського храму. Згідно із Законом Божим, це робилося на спомин про визволення євреїв з чотирьохсотлітнього єгипетського полону. Кожен первісток чоловічої статі належав Богові і його треба було приносити до храму на 40-й день після народження для зустрічі зі Всевишнім.

Коли Діва Марія разом із Йосипом принесли Ісуса до храму, їх зустрів там старий священик Симеон, який чекав на зустріч з Господом уже багато років. Згідно з Євангелієм від Луки, Симеон був богопослушною людиною, але й він не повірив у можливість народження Спасителя від Діви Марії. І тоді Дух Святий напророчив йому, що Симеон зможе вмерти лише тоді, як побачить народження Господа. Так і сталося, і праведний Симеон зміг одержати тепер вічний спокій. Перед смертю старець повідомив, що Немовля, яке йому нарешті судилося побачити, буде служити спасінню людей.

У народному побуті Стрітення або Стрічення здавна сприймається як зустріч зими з весною. Казали, що «в цей день зима весну зустрічає, заморозити її хоче, та сама лиходійка від свого хотіння тільки тане». Селяни спостерігали цього дня чимало хліборобських прикмет: ясна і тиха погода віщує добрий урожай і роїння бджіл; вітер — погана ознака; якщо відлига — чекай пізньої весни. Казали: як на Стрітення півень нап’ється (води з калюжі), то на Юрія (6 травня) віл напасеться.

Віктор Чухліб, КИЇВ. 15 лютого 2011 року.
http://www.ukrinform.ua/ukr/order/?id=988195

В інтернеті з’явився вірус, розроблений до дня Валентина

Комп’ютерні експерти Китаю попереджають інтернет-користувачів про появу в мережі вірусу, розробленого спеціально до міжнародного дня закоханих.

У попередженні, поширеному Китайським національним центром реагування на комп’ютерні віруси, йдеться про те, що небажано відкривати повідомлення від невідомих адресатів, які мають вигляд «Валентинок». Вони можуть містити віруси Worm_ Blebla.B, VBS_ILoveyou і Vbs_Valentin.A.

Особливо уважними слід бути мільйонам відвідувачів інтернет-магазинів. Замовляючи милі дрібниці для своїх коханих, вони отримують шанс попасти на спливаючі вікна, які при кліканні на них можуть занести у комп’ютер небажаний «подарунок», передає кореспондент УКРІНФОРМу.

«Черв’яки» також поширюються через популярні інтернет-форуми і чати.

Ольга Танасійчук, ПЕКІН. 14 лютого 2011 року.
http://www.ukrinform.ua/ukr/order/?id=987801

У грудні нинішнього року розпочнеться акредитація журналістів на Євро-2012

Акредитація спортивних журналістів на матчі чемпіонату Європи з футболу 2012 року розпочнеться у середині грудня нинішнього року.

За повідомленням Місцевого організаційного комітету «Євро-2012 Україна», представники ЗМІ зможуть акредитуватися після того, як відбудеться жеребкування матчів Євро-2012, передає Укрінформ-спорт.

Як зазначили в оргкомітеті, існуватимуть певні квоти для українських та польських журналістів, однак на нинішньому етапі ці цифри не розголошуються.

Жеребкування матчів чемпіонату Європи 2012 року з футболу пройде у Києві 2 грудня 2011 року.

http://sport.ukrinform.ua/news/p40003/