Новий рік святкують на всіх широтах і меридіанах

Надворі — сніг і мороз, а в хаті — ялинка. Відгадайте з першого разу — що за свято таке? Звісно, Новий рік — одне з найулюбленіших свят усіх дітей та дорослих. В усі часи і в усіх народів прихід Нового року вважався великим народним святом, проте не завжди цей день припадав на 1 січня. Отож напередодні Нового року зробімо невеликий екскурс у минуле, щоб довідатися про нього якомога більше.

Уперше календар, за яким Новий рік починався саме 1 січня, запровадив римський імператор Юлій Цезар, який зобов’язав дарувати цього дня подарунки — гілочки лаврового дерева, які мали приносити в кожен дім щастя й достаток. «Бажаю тобі доброго й щасливого Нового року», — казали римляни один одному, вручаючи запашні гілочки.

У Давньому Єгипті Новий рік святкували на початку літа, під час найбільшої повені на річці Ніл, який в усі часи вважався священною рікою.

У Давній Греції початок Нового року припадав на 22 липня, а літочислення давні греки запровадили від знаменитих Олімпійських ігор, які влаштовувались, як відомо, на честь легендарного Геракла.

У середньовічній Англії Новий рік зустрічали з проходом весни — 1 березня.

Ще далі пішли французи. У часи Французької революції Новий рік почали святкувати 22 вересня — в день осіннього рівнодення.

В Україні переддень Нового року (за старим стилем) називали Щедрим вечором або Меланкою. Діти ходили з щедрівками від хати до хати, носили з собою велику солом’яну ляльку Меланку, урочисто вітаючи всіх членів родини — від старого до малого. Господарі дарували щедрувальникам випечених з тіста і яскраво розмальованих півників, корівок, конячок тощо.

У Росії в новорічну ніч ходили по дворах «ряжені», одягнені в маски і шкури тварин, вони співали, танцювали, бажали господарям усього найкращого, натомість отримували подарунки — «бліни».

У 1700 році російський цар Петро I відповідно до нового, Юліанського календаря, переніс святкування Нового року з 1 вересня на 1 січня, як це було прийнято в усіх європейських країнах. Відтоді Новий рік у Російській імперії почали відзначати за новим стилем, не забуваючи при цьому вшанувати і старий Новий рік. Традиція подвійного відзначення новорічного свята тягнеться і до наших днів. Проте і в новітні часи Новий рік вшановують у різних країнах по-різному.

В Італії, скажімо, всі діти з нетерпінням чекають на прихід доброї феї Бефани. За повір’ям, вона вночі прилітає на чарівній мітлі, відчиняє двері маленьким золотим ключиком і, заходячи до кімнати, де сплять діти, ховає подарунки в панчохи та шкарпетки, які діти ще звечора підвішують до камінів. Неслухам, двієчникам і пустунам Бефана кладе в панчоху чи шкарпетку чорну вуглину — мовляв, що заробив, те й маєш! А ще в Італії вважають, що Новий рік варто починати, позбувшись усього старого. Тому в новорічну ніч ходити попід будинками в цій країні не вельми безпечно: з вікон часто-густо випадають старі речі. Треба бути конче обачним, якщо не бажаєте, аби вам на голову впала, скажімо, праска чи стара шафа.

Французький Дід Мороз — по-тамтешньому Пер Ноель — в новорічну ніч має звичку залишати подарунки в дитячих черевичках. Подарунки мають назву сантомів — це маленькі дерев’яні або глиняні фігурки, які потім ставлять біля заквітчаної вогнями ялинки. У цій країні існує ще один звичай — запікати в новорічний пиріг біб, квасолину чи горошину. Той, кому дістанеться біб, здобуває титул «бобового короля» — незалежно від того, чи це доросла людина, чи дитинча. У святкову новорічну ніч усі мають підкорятися його наказам і навіть вередуванням.

Веселий чоловічок, одягнений у хутряну шубу, високу овечу шапку, з кошиком на плечі приходить і в чеські родини. Цього симпатичного незнайомця звати Мікулаш. Діткам, які добре навчаються і слухають тата-маму, він завжди приносить гарні подарунки на вибір.

У Швеції в новорічну ніч дорослі разом з дітьми обирають королеву світла — Лючію. Її наряджають у білу сукню, на голову одягають корону із запаленими свічками. Лючія приносить подарунки дітям і ласощі домашнім тваринам. Усю ніч у будинках не гасне світло, вулиці яскраво освітлені, люди ходять у гості одне до одного.

В Англії Діда Мороза звуть Санта Клаус, який завжди приносить дітям подарунки. У новорічні дні для дітей та дорослих у театрах розігруються видовища на сюжети старовинних англійських казок — щось на зразок нашого вертепу. Лорд Гармидер веде за собою веселу карнавальну процесію різних казкових персонажів. На вулицях нічні крамарі пропонують перехожим купити за суто символічну ціну іграшки, пищики, повітряні кульки, маски. Саме з Англії пішов гуляти по світу звичай обмінюватися вітальними листівками. До речі, першу новорічну листівку було надруковано 1843 року в Лондоні.

До маленьких німців Санта Клаус полюбляє з’являтися на віслючкові. Перед тим, як заснути, німецькі діти ставлять на стіл тарілку для подарунків, які їм приносить Санта Клаус. У черевичок кладуть пучок запашного сіна для ослика, інакше той може образитися (вередлива ж тварина!), і наступного року діти залишаться без гостинців.

А в Голландію Санта Клаус припливає, кажуть, на кораблі. Батьки разом зі своїми чадами весело зустрічають його на пристані. Голландський Санта Клаус полюбляє веселі розіграші та сюрпризи і часто дарує дітлахам марципанові фрукти, цукеркові іграшки та квіти. Солодкий, як бачимо, там Дід Мороз.

У Грузії в перший день Нового року не прийнято без запрошення ходити в гості: господар сам кличе тих, з ким у нього пов’язані поняття добра і справедливості. Званий гість повинен першим переступити поріг дому, куди його покликали, причому обов’язково має принести з собою щось солоденьке, інакше його просто не зрозуміють.

А в Країні вранішнього сонця — Японії — прийнято зустрічати Новий рік у новому вбранні. Вважається, що це приносить здоров’я та удачу в новому році. 107 ударів дзвонів оголошують про те, що прийшов Новий рік. Палаци та замки з криги, величезні снігові скульптури казкових героїв прикрашають японські міста. На дверях своїх будинків японці чіпляють гілочки сосни, бамбука і сливи. Сосна в цій країні символізує довголіття, бамбук — вірність, а слива — життєлюбність.

Усього цього та мішок інших гараздів бажає УКРІНФОРМ усім своїм читачам. З Новим роком, з новим щастям!

Навантаження на мобільні мережі в новорічну ніч виросте вдесятеро

Мобільні оператори активно готують свої мережі до колосального навантаження в новорічну ніч.

Як передає УКРІНФОРМ з посиланням на газету «Дело», про підготовку своєї мобільної мережі до безвідмовної роботи в новорічні свята заявила «МТС Україна». Оператор проводить комплекс заходів щодо оптимізації мережі і підготовки до навантажень мережевого і допоміжного обладнання, а також програмного забезпечення, що підтримує роботу мережі.

Компанія також має намір збільшити стабільність роботи своєї мережі за рахунок введення тимчасових обмежень. Так, з 25 грудня по 3 січня і з 5 по 7 січня 2011 року МТС вводить заборону на проведення робіт з розширення, модернізації і зміни конфігурації мережі та інформаційних систем. Крім того, в новорічну ніч і на Різдво буде припинена розсилка інформаційних SMS-повідомлень. У компанії розроблено план робіт в умовах підвищеного навантаження і організована додаткова технічна підтримка з боку постачальників обладнання.

Спеціально напередодні святкового періоду «Київстар» збільшує місткість своєї мережі. Компанія також вирішила тимчасово обмежити доступ до послуг «Хто дзвонив?», «Повідомити мені» і «Повідомити про мене». Вони не будуть працювати з 19:00 31 грудня до 13:00 1 січня. Крім цього, з 27 грудня по 10 січня «Київстар» припиняє будь-які роботи з розширення і модернізації мережі.

До свят готується і третій оператор — «Астеліт» (ТМ Life:). Будуть проведені спеціальні зміни конфігурації мережі, які дозволять практично вдвічі збільшити її місткість при порівняно непомітній для людини зміні якості зв’язку. У точках великого скупчення людей, наприклад, на Хрещатику, будуть також працювати мобільні базові станції.

За прогнозами фахівців «Київстар», в святкові години голосовий трафік збільшиться в обсязі до 10-ти разів у порівнянні з навантаженням на мережу в «пікові часи» звичайних днів.

У минулі роки святковий голосовий трафік мережі «Київстар» в 4-6 разів перевищував показники звичайних днів, а іноді і в 10 разів. Зокрема, в першу годину 2010 року клієнти «Київстар» здійснили близько 27 млн дзвінків і відправили близько 7 млн SMS-повідомлень. У звичайні дні SMS-трафік складає близько 400 тис. повідомлень на годину. Таким чином, клієнти «Київстар» за першу годину 2010 року відправили в 17,5 раз більше SMS-повідомлень, ніж в звичайні дні.

За прогнозами фахівців МТС, цього року в пік новорічних поздоровлень, який традиційно припадає на ніч з 31 грудня на 1 січня, очікується п’ятиразове збільшення кількості викликів по Україні, а за кордон — в 2,7 раза. Абоненти будуть посилати в 19 разыв більше SMS- і в сім разів більше MMS-повідомлень в порівнянні зі середньодобовою кількістю повідомлень, які відправляються в році, що минає. У минулу новорічну ніч абоненти МТС в Україні відправили близько 82 млн SMS, що на 7,2% перевищило попередній рекорд. З 31 грудня 2009 по 1 січня 2010 року в мережі МТС було здійснено близько 426 мільйонів голосових викликів. Це на 8,9% більше, ніж за аналогічний період 2008-2009 рр. При цьому число успішно встановлених з’єднань в новорічну ніч становило 97,6%.

На Різдво стоятимуть морози

На Різдво Христове в Україні стоятиме холодна погода без істотних опадів. Лише 8-9 січня на заході та півночі країни пройде невеликий сніг.

Про таку синоптичну ситуацію Різдвяних свят кореспондентові УКРІНФОРМу розповів начальник Українського гідрометцентру Микола Кульбіда.

За його словами, у північному регіоні на Різдво Христове вночі термометри реєструватимуть 12-17° морозу, на Сумщині та Чернігівщині при проясненнях — до 20° морозу, вдень 7 січня 7-12° морозу. У наступні святкові дні вночі в цих краях буде 8-14° морозу, вдень 3-9° морозу.

У західному регіоні 7 січня вночі температура повітря становитиме 10-15° морозу, вдень 7-12° морозу, в горах уночі 14-20°, вдень 7-12° морозу. 8-9 січня термометри покажуть уночі 8-13° морозу, вдень 2-8° морозу, на Закарпатті 0-5° морозу.

У центральному регіоні на Різдво Христове вночі буде 12-17° морозу, на Полтавщині при проясненнях до 20° морозу, вдень 7-12° морозу. 8-9 січня вночі буде 8-14° морозу, вдень 3-9° морозу.

У східному регіоні цього дня температура повітря становитиме нічної пори 12-17° морозу, на Харківщині та Луганщині при проясненнях до 20° морозу, вдень 8-13° морозу. 8-9 січня вночі 8-14° морозу, вдень 3-9° морозу.

На півдні країни 7 січня вночі буде 8-13° морозу, вдень 3-8° морозу, 8-9 січня 2-8° морозу, вдень від 3 морозу до 3 тепла. В Криму 7-9 січня без істотних опадів, 9 січня пройде невеликий дощ, вночі буде 0-5° тепла, вдень 3-8° тепла.

http://www.ukrinform.ua/ukr/order/?id=975191

Погода принесе в Україну новорічну казку

Погода в ніч на 1 січня справді буде новорічною: стоятимуть невеликі морози, і землю притрушуватиме легенький сніжок.

Про це кореспондентові УКРІНФОРМу розповів начальник Українського гідрометцентру Микола Кульбіда. За його словами, у новорічну ніч захід і північ України перебуватиме під впливом циклону, який принесе в ці райони опади. Температура становитиме 5-9 градусів морозу.

За прогнозом синоптиків Укргідрометцентру, зазначив Микола Кульбіда, сніг у більшості регіонів України випаде протягом 28-29 грудня і у зв’язку зі зниженням температури, на яке слід очікувати вже найближчими днями, збережеться до Нового року. «Новорічне свято справді видасться казковим. Сніг лежатиме по всій території країни. Температура повітря буде на кілька градусів вищою на півдні, але все одно матиме мінусове значення», — сказав Микола Кульбіда.

У Пекіні буде запроваджено повну заборону на куріння

У громадських місцях, офісах і громадському транспорті Пекіна до кінця 2015 року буде запроваджено повну заборону на куріння. Це пообіцяв на прес-конференції представник Управління охорони здоров’я Пекіна Мао Юй.

На найближчі п’ять років Управління охорони здоров’я ставить перед собою реальні, на їхню думку, цілі — знизити частку чоловіків-курців з нинішніх 4,6% до менше 4%, повідомляє кореспондент УКРІНФОРМу. Добитися цього вони планують за допомогою деяких нових заходів, суть яких поки що не розголошують. Але серед них будуть методи переконання. З березня по червень ц.р. Управління охорони здоров’я Пекіна проводило у деяких районах міста акцію «Кинути палити на 3 хвилини», у рамках якої медичні працівники вчилися давати корисні поради з приводу того, як відмовитися від шкідливої звички.

Як показало нещодавнє опитування, 95% респондентів з кількості столичних жителів повністю усвідомлюють те, що табакокуріння може привести до раку легенів, 60% — знають, що звичка може закінчиться паралічем (у масштабах країни про це обізнані лише 16%). В той же час 82,3% людей, які взяли участь в опитуванні, не вважають пристрасть до тютюну хворобою. Більше половини опитаних зізналася, що хотіли б кинути палити (у цілому по країні таких всього 27%).

Кількість курців у Китаї перевищує 300 млн, кількість пасивних курців досягає 540 млн, серед них 180 млн — діти у віці до 15 років. Щороку від хвороб, викликаних курінням, вмирає близько мільйона осіб.

Ольга Танасійчук, ПЕКІН. 28 грудня 2010 року.
http://www.ukrinform.ua/ukr/order/?id=974452

Російські опозиціонери подали в суд на В.Путіна

Російські опозиційні політики Борис Нємцов, Володимир Мілов і Володимир Рижков подали у Савелівський суд Москви позов проти прем’єр-міністра РФ Володимира Путіна «за наклеп».

Як повідомляє власний кореспондент УКРІНФОРМу в РФ, опозиціонери вимагають стягнути з прем’єр-міністра один мільйон рублів як компенсацію за моральну шкоду.

Приводом для судового розгляду стало твердження В.Путіна під час нещодавньої «прямої лінії» про те, що опозиціонери «хочуть грошей і влади». «Чого насправді хочуть Нємцов, Рижков, Мілов та інші? Грошей і влади, чого вони ще хочуть?! У 90-х роках вони поцупили чимало мільярдів разом з березовськими і тими, хто зараз перебуває у місцях позбавлення волі, і кого ми сьогодні згадували. Їх від кормушки відтягнули, вони потратилися, хочеться повернутися і поповнити свої кишені. Але я думаю, що якщо ми дозволимо їм це зробити, вони окремими мільярдами вже не обмежаться, вони всю Росію розпродадуть», — заявив тоді В.Путін.

За словами В.Мілова, хоча донині опонентам В.Путіна жодного разу не вдавалося виграти у нього суди, вони все ж сподіваються стати «піонерами». «Ми хочемо, щоб Путін спростував свої наклепницькі твердження», — заявив він.

Б.Нємцов у своєму блозі написав, що цей мільйон вони планують витратити «на антикорупційну діяльність, у першу чергу, на видання доповідей, які розповідають про корупцію в оточенні Путіна».

Співвідповідачем щодо позову також є телерадіокомпанія ВГТРК. «Від журналістів ми не вимагаємо нічого, окрім як надати однаковий ефірний час для спростування слів Путіна», — сказав В.Мілов.

Реакції В.Путіна на позов поки що не було.

Ігор Соловей, МОСКВА. 23 грудня 2010 року.
http://www.ukrinform.ua/ukr/order/?id=973479

Піратські фільми знаходитимуть по «генетичному коду»

Ізраїльські вчені навчилися знаходити піратські копії фільмів за допомогою «генетичного коду». Такий метод пошуку допоможе знайти нелегальні копії картин в Інтернеті навіть у тому разі, якщо пірати змінили відео.

Учений з Тель-Авівського університету Алекс Бронштейн спільно з колегами запропонував накласти на кожний кадр фільму віртуальну сітку, яка дає змогу вичленити в ньому значущі об’єкти. Сукупність таких сіток складає «генетичний код» фільму. Код, у свою чергу, використовується для виявлення нелегальних копій кінострічки.

Перевага методу, на думку Бронштейна, полягає в тому, що він дозволяє знайти в Мережі навіть ті піратські копії, які за якістю картинки значно відрізняються від оригіналу: нерізкою картинкою, спотвореними кольорами або зміненими пропорціями кадру. «Генетичний код» спрацює і в тому випадку, якщо з фільму були вирізані деякі сцени або, навпаки, додані нові.

Бронштейн вважає, що його метод буде цікавий насамперед відеохостингам, багато з яких досі не здатні розпізнати піратське відео, якщо в нього були внесені зміни, повідомляє УКРІНФОРМ з посиланням на TechEye.

Китайським ЗМІ заборонили використовувати іноземні слова

Китайський уряд заборонив ЗМІ, видавництвам і власникам сайтів використовувати іноземні слова, особливо, англійські. На думку китайських чиновників, використання іноземних слів у мові негативно відбивається на чистоті рідної мови.

Пресі рекомендували уникати як вживання іноземних абревіатур і скорочень, так і китаїзованного англійського («Chinglish»), який є сумішшю китайської та англійської мов. Якщо слово все ж таки має бути написане на іноземній мові, то поруч потрібно вказати пояснення китайською, повідомляє УКРІНФОРМ із посиланням на BBC News.

Ізраїльський богослов заявив, що християнський Новий рік є частиною іудейської традиції

«Помилково називати новорічну ніч з 31 грудня на 1 січня християнським святом. Потрібно розкрити загальнолюдське значення цього дня, зробивши його визнаною частиною іудаїзму», — заявив один з релігійних діячів Ізраїлю Пінхас Полонський. Про це повідомляє УКРІНФОРМ з посиланням на веб-портал IZRUS.

П.Полонський, колишній активіст підпільного сіоністського руху в СРСР, нині є помітною фігурою серед діячів релігійного сіонізму в Ізраїлі. Зараз він завершив роботу над новою книгою «Ізраїль і Людство». В ній богослов говорить і про прив’язку 1 січня до єврейських джерел, у тому числі цитуючи «Талмуд», де йдеться, що перша людина Адам сумував, побачивши зменшення світла в світі напередодні зимового сонцестояння (21-22 грудня), а потім радів, побачивши нове збільшення світла через вісім діб.

Богослов зазначає, що саме Адам наповнив цей день особливим значенням вдячності Творцю за збільшення світла у світі. «Святкування 1 січня бере свій початок від Адама. Тому немає нічого поганого в тому, щоб євреї відзначали це свято. Воно не має сьогодні нічого спільного ні з давньоримською релігією, ні з християнством. Тому його святкування не є відходом від іудаїзму», — вважає П.Полонський.

«Замість того, щоб витрачати сил на те, щоб блокувати святкування 1 січня, чим, на жаль, займаються багато релігійних кіл в Ізраїлі, нам потрібно було б інтегрувати його в іудаїзм, як святкування Дня Адама — універсального поняття, що має відношення до всього людства і має коріння в єврейській традиції», — вважає цей релігійний діяч. Проте, він не пропонує спеціально святкувати цей день, адже «Свято світла» іудеї і так відзначають на Хануку. Але П.Полонський закликає припинити боротися зі святкуванням Нового року і розглядати його як «нормальну опцію в рамках іудаїзму», назвавши «Днем Адама» і додавши єврейський вимір до нинішнього його сприйняття.

Не менш оригінально Полонський походить до системи літочислення, за якою настає 2011 рік, і закликає спокійніше ставитися до християнства в цілому. «Ізраїльський підхід полягає в тому, що ми маємо бути світочем для народів світу. Християнство — наш «відділ маркетингу», своєрідне «дочірнє підприємство іудаїзму», яке за 2000 років поширило наші ідеї і цінності по всьому світу. Тому ми спокійно можемо говорити, що 1 січня настає 2011 років з початку роботи нашого успішного дочірнього підприємства», — вважає П.Полонський.
http://www.ukrinform.ua/ukr/order/?id=974069

Складено меню «розумної їжі»

Після низки експериментів учені дійшли висновку, що для людського мозку і серця досить корисними є одні й ті ж самі продукти харчування. Дослідники склали рейтинг так званої «розумної їжі», до якого увійшли кілька видів продуктів.

Журнал Psychology Today, який його опублікував, виніс на першу позицію журавлину, повідомляє УКРІНФОРМ. Як її ще називають «ягода здоров’я», «північний виноград» найпозитивніше впливає на розум людини, а також містить дуже велику кількість антиоксидантів. Крім цього, дослідження показали, що журавлина здатна покращувати пам’ять і роботу опорно-рухового апарату.

На другому місці — чорниця. За своїми властивостями ця ягода дуже схожа на журавлину, але містить трохи меншу кількість антиоксидантів. Проте володіє речовиною, що здатна поліпшувати зір.

Буряк і капуста розташувалися на третьому місці. За словами вчених, ці овочі містять достатню кількість речовин для боротьби з шкідливими ферментами, які можуть призводити до розвитку хвороби Альцгеймера.

Жирна риба йде слідом за овочами і посідає четверте місце у рейтингу. Деякі види риби, зокрема, лосось, оселедець, сардини, містять жирні кислоти, які можуть руйнувати шкідливі ферменти.

Замикає рейтинг «розумної їжі» шпинат. Проте це не означає, що дана трав’яна рослина найменш корисна. Як з’ясувалося, шпинат може перешкоджати виникненню порушень пізнавальних здібностей, а також сповільнювати появу проблем у нервовій системі людини.

Валерій Барський, КИЇВ. 20 грудня 2010 року.
http://www.ukrinform.ua/ukr/order/?id=972122