Гірське село славиться багатодітністю

     УЖГОРОД, 30 вересня. /Ярослав ЯдловськийУКРІНФОРМ/. Село Синевирська Поляна лідирує на Закарпатті за кількістю багатодітних матерів: їх тут 104. Тільки за вісім місяців ц.р. в селі народилося 31 немовля: наяву справжній бебі-бум. Тим не менше останні 15 років тут не було дитсадка.
     Цьогоріч його нарешті  відкрили, назвавши "Веселкою". Дошкільний заклад відвідують  36  малят, ще сім чекають своєї черги. Сільський голова  Юрій Горват ставить питання і про пришкільний інтернат, де могли б жити учні з сусідніх сіл. Адже ходити щодня на уроки — через гори, в сніг і сльоту — для них важко. Наразі таким школярам виділили дві кімнати в уже згаданому дитсадку. Але це не вирішує проблему: бажаючих є більше, та й у двох кімнатах не створиш належні умови для проживання  та підготовки до занять.
 
 

Більш як 20 тисяч паломників-хасидів прибули в Умань

     ЧЕРКАСИ, 29 вересня. (УКРІНФОРМ). Понад 20 тисяч прибічників течії брацлавських хасидів прибули в Умань, де 29 та 30 вересня на могилі цадика Нахмана та у приміщенні синагоги вони святкують дні Рош-Га-Шана (Новий рік за іудейським календарем). Як повідомили УКРІНФОРМу в УМВС України в Черкаській області, для гостей  виготовлено 20 тисяч примірників пам'ятки  "Як себе поводити в Україні та не стати об'єктом злочинних посягань". Її  вручено кожному прибулому   паломнику-хасиду.
     Також в області розроблений та затверджений "План організаційних заходів УМВС України в Черкаській області по забезпеченню охорони громадського порядку та безпеки, дотримання законодавства України про правовий статус іноземців під час перебування паломників-хасидів в м.Умані у вересні-жовтні 2008 року" . В межах цього плану створено зведений загін із 446 працівників міліції.
     З метою недопущення можливих терористичних актів, реалізації екстремістських та інших намірів з боку угруповань та окремих осіб, насамперед на могилі цадика Нахмана, у місцевій синагозі, пункті приймання їжі прочанами, колишньому готелі „Шаарей Сіон", інших місцях масового проживання іноземців обмежено доступ громадян до місць перебування паломників-хасидів.
     Вільне проходження та проїзд громадян у районі могили цадика Нахмана та  синагоги здійснюватиметься за спеціальними пропусками. Супроводження транспортних засобів, якими прямуватимуть організовані групи іноземців до місць проведення культових заходів, здійснюватиметься посиленими нарядами Державної автоінспекції.Фото Юрія Тимошенка

Львівські євреї святкують Рош-Га-Шана в колі друзів інших національностей та вірувань

     ЛЬВІВ, 29 вересня. (Нінель КисілевськаУКРІНФОРМ). Трубні звуки шофара, що пролунали у Львівській синагозі, проголосили для місцевих євреїв початок нового року за іудейським календарем. За древнім літочисленням настав 5769 рік.
Він не випадково припадає саме на вересень. За віруванням, Всевишній підніс на новорічний трон переломний місяць, коли після літньої спеки і жнив приходить оксамитовий сезон і підбиваються підсумки сільськогосподарських робіт.
     Крім того, євреї переконані, що в цей період вершиться Боже правосуддя як щодо общин, так і окремо для кожної особи. Робляться записи в Книгу життя. І в залежності від них хтось отримає благословення на довголіття і процвітання, а комусь доведеться відповісти за свої гріхи. Тому найпоширеніше привітання серед іудеїв: "Нехай буде записаний вам щасливий рік, а запис закріплено печаттю!" Прихований зміст цієї фрази: "Я впевнений, що ти — праведник".
     В Рош-а-Шана євреї свято дотримуються вказівки: не виконувати ніякої роботи, а під небесні звуки шофара здійснювати прискіпливий самоаналіз, всебічно оцінити свої дії протягом минулого періоду. І сподіватись, що щире розкаяння, молитва і доброчинність у змозі пом`якшити і навіть відмінити суворий присуд грішникові.
    Але не тільки людям виноситься у ці дні вирок. Особливий указ Господній стосується води. Всевишній судить світ і вирішує: відкрити чи замкнути небеса, тобто, чи бути рокові дощовим і благодатним, чи скупим на вологу. Це відбувається в дні Суккоту, в який плавно переходить Новий рік. Він продовжується вісім днів, перші з яких, за заповіддю Тори, євреям належить жити, чи хоча б приймати їжу в куренях і знову молитися. Вже не за себе, а за мир, спокій і благополуччя як для своєї історичної батьківщини, так і для країни, де проросло їхнє коріння.
     Ось і львівські євреї у своїй відреставрованій, розписаній чудесними фресками синагозі просять у небесного володаря життя кращого, ніж сьогодні, благословенного і солодкого року як у матеріальній, так і в духовній сфері, міжнаціонального порозуміння і єдності. А щоб ці побажання здійснились, запрошують своїх сусідів і друзів з-поміж людей інших національностей на новорічну трапезу. Діляться з ними святковими частуваннями, серед яких неодмінно є яблука з медом, фарширована риба, пишна хала.
     Для представників усіх національностей та вірувань відкриті під час новорічних свят двері благочинної єврейської організації "Хесед-Ар`є". Її підопічні підготували для гостей чимало сюрпризів: концертні виступи, художні виставки, літературні зустрічі.

И к Бозе ревностью согреюсь

     ДОНЕЦК, 29 сентября. /Николай СтоляровУКРИНФОРМ/. Чего меньше всего можно ожидать на металлургическом заводе среди грохота машин, гудков тепловозов и работающих мощных прокатных станов, так это мелодичного перезвона колоколов. Их партия сегодня включена в своеобразный оркестр акционерного общества " Донецксталь — металлургический завод", где создано уникальное производство по  изготовлению звонов. Если не считать отдельных участков на некоторых других предприятиях Украины, в Донецке такое производство единственное в стране поставлено на промышленную основу.
     Динь, динь! Звучит колокольная бронза.
    — Сын мой Саша пробует на голоса новые колокола,- говорит Юлия Борисовна Андреева. Шесть лет он был пономарем в донецком храме Луки Крымского. Господь управил его и он недавно пришёл на металлургический завод в литейный цех. Вот теперь вместе во славу Божию и работаем. Сын завальщиком, я колокола обряжаю, как на настоящем производстве есть у нас свои литейщики и как в настоящей мастерской художника — свои скульпторы. А в целом это специализированное производство по изготовлению колоколов.
    Создали его донецкие металлурги в начале нынешнего века, ещё раз доказав, что настоящим мастерам все по плечу. Взялись они сразу за крупную работу- создали семитонный колокол для Оптиной пустыни. Это самая крупная форма, которая сегодня есть на литейном участке завода. А ещё тут есть формы для колоколов в пять килограммов, 10, 20, 40 и так далее. Всякие звоны людям нужны, у каждого своё предназначение. Колокола бывают праздничными и воскрестными, постными и полиелейными, а бывают они и будничными. Но все они благовестники и используются для созыва верующих на богослужение.
    При этом ни один колокол не обходится без украшения, без своего обряда. Профессия у Юлии Борисовны Андреевой так и называется — обрядчик. По ободу колокола она наносит символ " Донецкстали", а сам колокол украшает теми или иными иконами. В собрании литейного участка их сегодня уже больше семидесяти. Но еще больше их в домашней галерее Юлии Борисовны — все пятьсот святых ликов, которые она собирает всю свою жизнь. Муж Юлии Борисовны, он тоже работает на Донецком металлургическом заводе термистом, создал для образов даже домашний иконостас.
    — Я не коллекционирую иконы,- рассказывает Юлия Борисовна. Не для икон это слово. Каждый образ согревает меня, вдохновляет,помогает в работе. Образа привожу из самых разных мест, где приходится бывать. Больше всего люблю богородичные иконы- Казанскую, Владимирскую, Богородицу с младенцем и другие. Святые лики переношу на колокола. С образами, созданными в металле, колокола сегодня уходят в храмы от Греции до былинного российского села Карачарова, от солнечной Грузии до шахтёрских городов Донбасса.
     В одном из них — шахтёрском Торезе и родилась Юлия Борисовна. Училась в Донецком металлургическом техникуме, стала теплотехником, потом работала на заводской ТЭЦ, в литейном цехе и вот теперь на его специализированном участке, где производятся колокола. Динь, динь — льётся их голос над заводом. Это колокола пробуют свой голос. Чем больше они, тем ниже их строй. Партия для колоколов пишется в басовом ключе. Для колоколов малых размеров -в скрипичном. Колокола средние звучат октавой выше написанных нот.
     Тут целая наук, целое искусство, равно как и у обрядчика, использующего стиль византийский, и стиль рублевский, и другие.
     Вот они на участке, уже прошедшие и воск, и керамику, и огонь. Снята опока — кожух, в металле звоны стоят. Металл особый — колокольная бронза. Мастера хранят в секрете ее рецепт. Один колокол предназначен для Грузии, "Грузия просветлится и воскреснет" начертано на нем. Вот колокола для московских монастырей, вот звон в память государственного деятеля Украины Евгения Кушнарева, заказанный  его друзьями, а вот благовесты для шахтёрских городов Донбасса. 9030 килограммов их общий вес. Он же обозначает и нынешние возможности уникального производства. По словам его начальника Сергея Викторовича Самойлова,на заводе сейчас создаётся проект нового цеха, где кроме колоколов будет изготовляться и церковная утварь.
     Вечную гарантию выдают своим колоколам донецкие мастера. За последние годы более пятисот изготовили их в ЗАО " Донецксталь". Были колокола, а была и их разновидность — куранты. Пока такие только одни. Они отбивают время на Свято-Преображенском храме в Донецке. По своему уникален он: храм, кроме колокольни, имеет и свои часы. Песня у них тоже своя, особая. Что правда, обрядчики как правило не работают с курантами. Объяснение простое: куранты слышат, но не видят, а потому и украшение их самое скромное.
     Счастлив город, село или посёлок, имеющий свои звоны. Далеко в округе слышен их голос. В старину в большую метель кто-то поднимался на колокольню и вовсю звонил заблудившимся путникам, спасая их в непогоду. "Иже под колоколы" назывались такие храмы.
     Иже под колоколы собирались люди в дни радости и в дни бед. Под колоколом как перед благословением Божиим. Надёжней нет.

У «Боинга-747» во время полета над Харьковской областью отказал двигатель

     ХАРЬКОВ, 30 сентября. /Светлана ЛигостаеваУКРИНФОРМ/. Один из четырех двигателей отказал сегодня утром у самолета "Боинг-747" в полете над Харьковской областью, сообщает корреспондент УКРИНФОРМа. Как пояснили в Главном управлении по вопросам ЧС Харьковской облгосдминистрации, по регламенту ситуации в Харьковском международном аэропорту начали готовить взлетно-посадочную полосу для аварийной посадки самолета, летевшего курсом из Амстердама (Голландия) в Куала-Лумпур (Малайзия). Однако экипаж принял решение лететь обратно в Амстердам на трех двигателях, и лайнер покинул воздушное пространство Харьковской области. Как подтвердили в аэропорту, никакого ЧП в воздухе не произошло.

Рефат Чубаров обвинил Великое братство казачьих войск в попытке дестабилизации ситуации в Крыму

     СИМФЕРОПОЛЬ, 30 сентября. (УКРИНФОРМ). Попытка установки поклонного креста в поселке Зуя Белогорского района, предпринятая Крымской организацией Великого братства казачьих войск, направлена на дестабилизацию ситуации в регионе. Как сообщает УКРИНФОРМ, об этом заявил на прес-конференции первый заместитель председателя Меджлиса крымскотатарского народа Рефат Чубаров. 
     10-метровый крест на въезде в поселок представители казачьей организации попытались установить в субботу, при помощи подъемного крана. Обнаружив проведение данных работ, представители местной мусульманской общины сообщили об этом факте в Меджлис. По словам Р.Чубарова, он прибыл на место события в тот момент, когда работы по монтажу сооружения были практически завершены.
     Как отметил зампред Меджлиса, никаких разрешительных документов на установку креста у представителей казачьей организации не имелось. Никто из представителей местной власти, правоохранителей и православного духовенства, также прибывших к месту монтажа, о намерениях казаков не знал.
     После переговоров с крымским атаманом казачьей организации Валерием Костюком сооружение было демонтировано и вывезено.
     По словам Р.Чубарова, Меджлису удалось установить, что Великое братство казачьих войск создано в России, а В.Костюк входит в состав совета атаманов этой организации. "Мы делаем вывод о том, что попытка установки этого сооружения была явной провокацией, имеющей цель дестабилизировать ситуацию в Крыму. Возможно, что эта попытка играла роль некоего теста: посмотреть на поведение крымских татар, посмотреть на поведение властей", — заявил Р.Чубаров.
     По его мнению, в ближайшее время подобные провокации будут учащаться, а потому "их расследованием  должны заниматься спецслужбы Украины".

Коростенський дерун-гігант завтовшки 5 сантиметрів потрапив до книги рекордів

      ЖИТОМИР, 28 вересня. /Наталія МіжигурськаУКРІНФОРМ/. Коростенський дерун-гігант завтовшки 5 сантиметрів потрапив до книги рекордів України, передає кореспондент УКРІНФОРМу.
      Під час першого Міжнародного фестивалю дерунів, що відбувся у місті Коростені Житомирської області, цей рекорд засвідчили й затвердили представники книги рекордів. Довжина оладки-гіганта сягнула 2 метри 40 сантиметрів, ширина — 1 метр 14,5 сантиметра. Вага кулінарного шедевру становить 117 кілограмів. Аби його випекти, доклали зусиль декілька місцевих підприємств. Зокрема, Коростенський машинобудівний завод виготовив форму, безпосередньою випічкою займався хлібозавод, заготувати необхідні складові допомогли працівники фірми "Коростеньхарч". До складу деруна-гіганта увійшло багато різних інгридієнтів, але найбільше пішло, звичайно, картоплі — понад 100 кілограмів. Скуштувати своєрідний витвір кулінарії змогли як учасники, так і гості фестивалю.
      Чи не найпопулярнішим на фестивалі виявився конкурс дегустаторів. Замість запланованих 60, їх було аж 100. Купивши спеціальну картку-бейдж, кожен дегустатор мав підійти до кожної із 60 точок, на яких пеклися дерунчики, і посмакувати хоча б по одному деруну. У цьому нелегкому конкурсі перемогли жінки. Організатори свята подбали також про організацію конкурсу плакатів і віршів про деруни. У парку культури та відпочинку ім. Островського, де проходив фестиваль, можна було побачити такі плакати: "Деруни усіх країн єднайтеся!", "Піцца- добра, маца — гарна, а деруни — кращі!", "Деруни — це кулінарна демократія", "Хай живе дерун!" та інші. Крім того, чимало охочих виявили бажання взяти участь у старовинних древлянських змаганнях, а саме: проплигати у мішках зі сковорідкою з дерунами або влучити деруном з великої відстані у миску зі сметаною…
       Коростенський міський голова Володимир Москаленко вважає, що свято вдалося. А посприяли цьому, за його словами, Житомирський лікеро-горілчаний завод, торгова марка "Олія. Чумак-Золота", ТОВ "Торговий дім "Фаворит", компанія "Кернел-Трейд" та інші, які надали активну фінансову підтримку. Зокрема, за залучені спонсорські кошти вдалося закупити обладнання для кожного із 60 робочих місць, де смажилися деруни. Вартість одного такого місця, яке включає двокомфорну газову плитку, спеціальний балон з газом та стіл, становить 800 гривень.Такі робочі місця були необхідні для того, щоб усі кухарі-учасники фестивалю могли працювати в однакових умовах. "З погодою нам просто повезло: після тривалих дощів, фестивальний день видався сонячним та теплим. Ми вирішили провести це свято саме в нашому місті тому, що ми є центром північної частини Житомирської області — Полісся. Тут добре родить картопля. Це основний компонент дерунів, а деруни — це улюблена страва поліщуків, які проживають на півночі нашого краю", — сказав Володимир Москаленко. Потужно, на його думку, у проведенні свята спрацювала міська жіноча рада та вуличні будинкові комітети, освіта та дошкільна заклади міста. До пізнього вечора смажили деруни кухарі з ТОВ "Гудок", директором якого є Микола Матвієнко, — представник родини відомої співачки. Постійно біля їхнього столика юрмилися бажаючі поласувати свіженькими дерунчиками. Рецепти дівчата використовували старовинні, хоча й дуже прості. Однак основна їхня складова — господиня картопелька. "Ми не старались перемогти, наша головна мета — щоб людям сподобалось, і вони отримали задоволення", — зазначили кулінарки.
       У фестивалі взяли участь кухарі з Польщі, Білорусі, Німеччини, Волинської, Одеської, Львівської областей, кияни та представники північних районів Житомирщини.
 
Фото «20 хвилин»

Мільйоном гривень розрахується підприємець за незаконний видобуток води на Миколаївщині

    МИКОЛАЇВ, 29 вересня. /Алла МірошниченкоУКРІНФОРМ/. Мільйоном гривень розрахується підприємець за незаконний видобуток мінеральної води на Миколаївщині.
    Співробітниками податкової міліції Первомайського району встановлено факт промислового видобутку води мінеральної природно–столової та централізованого водопостачання населенню із артезіанської свердловини без наявності необхідної ліцензії Міністерства охорони навколишнього середовища. В ході перевірки припинена діяльність артезіанської свердловини, водонапірної мережі та водонапірної вежі, а також вилучено товарно–матеріальні цінності на загальну суму понад один мільйон гривень, повідомили у ДПА Миколаївської області.

Підкидаючи наркотики в аптеки, львівські міліціонери вимагали хабарі за «непритягнення»

    ЛЬВІВ, 28 вересня. (Нінель КисілевськаУКРІНФОРМ). Протиправні дії співробітників міліції – працівників управління боротьби з незаконним обігом наркотиків задокументував Відділ служби внутрішньої безпеки ГУБОЗ МВСУ у Львові. Зловживаючи своїм службовим становищем, правоохоронці  підкидали наркотичні засоби у львівські аптеки. Після цього спонукали власників фармацевтичних закладів платити хабарі за те, щоб не притягувати їх до кримінальної відповідальності.
     Як повідомив заступник директора служби внутрішньої безпеки ГУБОЗ офіцер міліції Юрій Мартиненко, за цим фактом прокуратура Львівської області порушила кримінальну справу проти чотирьох офіцерів міліції.
     Це поповнило статистику розкриття подібних злочинів в Україні, де вже порушено 490 кримінальних справ стосовно співробітників міліції. Крім того, складено близько 200 протоколів про корупцію серед правоохоронців.

Донецькі фізики знають, як визначити вміст метану у вугіллі та спрогнозувати його викиди

      КИЇВ, 29 вересня. (Надія ЮрченкоУКРІНФОРМ). Група науковців з Інституту фізики гірських процесів НАН України виконала цикл теоретичних та практичних робіт "Метан у вугіллі: фазові стани і внутрішня газодинаміка", що дають змогу визначити для кожної конкретної марки вугілля і кожного пласта загальну кількість метану в ньому та його розподіл за окремими фазовими станами. Опираючись на ці дані, можна планувати як противикидні заходи, так і утилізацію метану як палива. Про це кореспондентові УКРІНФОРМу повідомив директор Інституту член-кореспондент НАНУ Анатолій Алексєєв.

    Учений поінформував, що у вугільних родовищах Центрального Донбасу вміст метану в масі становить 3-4%, тож його видобуток з вугілля міг би дати помітну прибавку в енергетичний баланс України. Водночас наявність метану у вугіллі спричиняє надзвичайні ситуації — виникнення пожеж, раптових викидів тощо. "Наша теорія дає змогу визначити швидкість перетікання метану у вироблений простір вугільних шахт та визначити час досягнення вибухонебезпечної концентрації метану в окремих ділянках рудничної атмосфери", — зазначив А.Алексєєв.

     Він також повідомив, що теоретичні розробки науковців уже частково запроваджені в практику вуглевидобувних підприємств, а цикл робіт "Метан у вугіллі: фазові стани і внутрішня газодинаміка" Інститут фізики гірських процесів подав на конкурс НАН України на здобуття премії ім. І.Пулюя.